.

Konopí a věda v roce 2019

Marihuana
Marihuana

Léčebné konopí je na absolutní špičce v České republice, ačkoliv jsme prozatím v plenkách oproti ostatním. Marihuana především je zkoumána na své tlumivé účinky bolestí jako je například rakovina. Pacienti tak mohou odejít bezbolestně a důstojně. Dělení konopí lékařské, rekreační či technické je holý nesmysl. Liší se pouze množstvím sklizené úrody a počtem určitých užitečných látek. Všechny tyto rostliny mohou samozřejmě léčit. Konopí které bylo posuzováno jako rekreační, tak právě toto dnes léčí. Před 26 000 lety z nich byli vyráběny sítě, které byly archeologicky nalezeny. Je to důkaz, že konopí se používalo už dávno. Před mnoha lety bylo v USA přes 600 léků obsahující konopí dostupné i v lékárnách, ale tehdy se začalo mluvit, že konopí je nebezpečná droga a všechny léčivé přípravky byly stáhnuté z prodeje. Konopí může uškodit velice opravdu malému množství lidí. V roce 1950 se zjistilo, že má velice dobré antibakteriální vlastnosti. O čtyři roky později byla opět marihuana brána jako lék. V současnosti se přišlo na 144 látek obsahující se v této rostlině. Většina z nich mohou být ovlivněny způsobem skladování či sušení. Nejdůležitější látkaz konopí bývá označována jako THC.

 

V mozku máme kanabinoidní receptory, které na THC reagují. Díky nim jsme přišli na pravý účinek látky a víme že kde bude nejvíce těchto kanabinoidních receptorů, tam bude marihuana reagovat nejvíce. Je překvapivé, že takových receptorů je v lidském mozku nejvíce ze všech ostatních, což vysvětluje, proč marihuana působí na velkou řadu nemocí. Jsou dva hlavní CB1 (ovlivňuje psychiku), které pomáhá lidem s traumatizujícími událostmi a CB2 (ovlivňuje fyzičku) jako je léčba bolestí u rakoviny. Musíme si uvědomit, že neléčí každou nemoc, každého člověka, každé stádium nemoci a neléčí vždy.

 

Látky obsažené v konopném produktu obsahují jak bylo zmíněno 144 látek, ale účinek tvoří společně, jelikož se navzájem ovlivňují.  Takže je to podstatně složitější než se na první pohled může zdát. Cílem je získat odrůdu, která bude léčit vše a všem. Není to nemožné. Jen zjistit správný poměr látek. Zatím nelze ani určit odrůdu pro specifického pacienta, jelikož i poměr účinných látek se od každého pacienta liší a nesprávná dávka byť je i třeba vyšší, nezabírá.

 

Marihuanou se léčí i děti a doposud nebyli zjištěny u žádného případu negativní vlivy. Kouření marihuany nemůže za žádných okolnosti ublížit dospělému, psychicky zdravému člověku. Když poprvé vyšel na povrch případ, kdy marihuanu užívala americká občanka na epilepsii, slavila úspěch, protože skutečně pomohla.

 

Tvrdí se, že v blízké nastávající době budeme moci vše léčit konopím, kterou letos léčilo cca již 40 000 lidí legálně. Zatím nejsme ve stádiu, kdy by se svět řídil hlavně pacienty, ale spíše protidrogovou scénou.

 

Drahocenné kanabinoidní látky v marihuaně fungují na kanabinoidní receptory v mozku. Na takové receptory, ale existuje ještě cca 1300 dalších kanabinoidních látek, které nejsou obsažený v této rostlině.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *