.
 • Chytré drogy

  Chytré drogy (angl. smart drugs či nootropic) jsou potravinové doplňky zlepšující schopnosti lidského mozku (rychlost a kvalitu myšlení i kapacitu paměti). Slovo nootropic má svůj původ ve starořečtině – noos (vnímání) a tropein (ohnutí). Nejčastěji pracují chytré drogy na principu lepšího zásobování mozku kyslíkem. Slouží k výživě nervových buněk, podporují regeneraci a optimalizují výkonnost neuronů. Případně také doplňují a stimulují hladinu neurotransmiterů (přenašečů nervových impulzů).

   

  Většinou se mezi smart drugs řadí nějaké rostlinné komponenty (plody, kořeny) nebo jejich výtažky. Nenechte se mýlit – název drogy neznamená něco nelegálního či škodlivého, protože většina chytrých drog je volně sehnatelná v obchodech – nootropika se totiž na rozdíl od jiných drog vyznačují dobrým efektem bez vedlejších účinků a tím se odlišují od návykových látek.

   

  Chytré drogy by měly používat jen fyzicky i psychicky zdravé osoby, které se dočasně snaží rychle a účinně vzpružit (v případě pochybností byste měli konzultovat se svým lékařem). U nootropik byly také zjištěny pozitivní účinky na různá onemocnění nebo alespoň k jejich prevenci. Je dokonce prokázáno zpomalení procesu stárnutí.

   

  Když si to shrneme – nootropika zlepší práci mozku, příznivě ovlivňují psychickou vyrovnanost, odstraňují únavu, depresi a zvyšují sexuální výkonnost. Neměla by se však brát dlouhodobě (déle než půl roku v kuse) a především ne ve větších dávkách než je doporučováno – mnozí však na toto doporučení nedbají (účinky se sice dostaví mnohem vyšší, ale při dlouhodobém užívání vysokých dávek se to může nevhodně projevit na vašem zdraví). Toto doporučení se netýká všech smart drugs, protože ty s vyloženě přírodním původem nemají dlouhodobě špatné působení a dokonce se jejich užívání po delší dobu doporučuje.

 • Jedna reakce na Chytré drogy

  1. Jul říká:

   Viděl jsem film i seriál Všemocný, kde ten týpek bral chytrou drogu, ale bylo to přiostřený. Kdo se na to koukne, tak to má takové účinky, ale menší míře než měl Edie Morra. Doporučuji ale brát DMAE, ale ne z lékárny, protože je to z lékárny slabí a drahý. Mám to vyzkoušený a beru to už dlouho s přestávkami.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *